Wenecja

Wenecja

Wenecja to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Włoch

Wenecja to miasto i gmina znajdująca się w północnych Włoszech nad Adriatykiem. Jest to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, a wybierając się na wakacje do Włoch warto przeznaczyć nawet kilka dni na zwiedzanie tego niezwyklego miejsca.

Wędrówkę po mieście najczęściej zaczyna się od jego najpopularniejszego miejsca, czyli Placu św. Marka, który jest głównym placem Wenecji. Wokół placu stoją przepiękne budowle, a wiec Basilica di San Marco, Palazzo Ducale, Procuratie Vecchie, Ala Napoleonica. Nad placem dominuje dzwonnica Campanile di San Marco. Ma ona 99 m wysokości i warto się na nią wspiąć, aby podziwiać roztaczający się z niej widok. Dzwonnica została wybudowana w XII wieku, w XVI została przebudowana, wówczas dodano ruchomą rzeźbę Archanioła Gabriela, która wskazuje kierunek wiatru.

Wędrując dalej docieramy do kolejnej znanej we Włoszech budowli, czyli Pałacu Dożów, który jest doskonałym przykładem gotyku weneckiego. Jego ściany zdobią geometryczne wzory z białego i różowego kamienia, a całość wieńczy ażurowa attyka. Pałac został wybudowany w IX wieku, potem był przebudowywany w XII wieku, a następnie między XIV a XVI wiekiem. Był rezydencją dożów, później mieściła się w nim siedziba Republiki. W tym pałacu skupiało się całe życie polityczne Wenecji.

Most w Wenecji

Jednak to co wyróżnia włoską Wenecję (http://www.kierunekwlochy.pl/wenecja-wlochy) to kanały. W mieście nie ma samochodów, a przemieszczać się można tramwajami wodnymi czyli vaporetto. Liczne kanały są połączone ze sobą setkami mostów, z których z pewnością wyróżnia się Ponte delle Tette czyli Most Cycków, który swoją nazwę zawdzięcza kobietom lekkich obyczajów. Innym znanym mostem jest Rialto, który do 1854 roku był jedynym mostem na Canal Grande. Początkowo był drewniany, w 1444 roku zawalił się, został jednak odbudowany w XVI wieku, wówczas to powstała budowla z kamienia. Rialto i jego okolice były i są centrum handlowym Wenecji, które funkcjonuje od 700 lat.

Trzeba też pamiętać, że sama Wenecja, a przede wszystkim wyspa Murano znana jest w świecie z produkcji niezwykłej urody szkła. Jest to zresztą obok masek jedna z najczęściej przywożonych pamiątek z Włoch. Zresztą okres karnawału to czas, kiedy na wakacje do Wenecji zjeżdżają każdego roku tysiące turystów. Zabawa zaczyna się w drugi dzień Bożego Narodzenia i trwa całymi dniami i nocami. Po ulicach miasta wędrują ludzie przebrani w kostiumy stylizowane na XVII – XVIII wieczne.

Bardzo ciekawym miejscem jest weneckie getto, najstarsze w Europie. Warto się do niego wybrać, bo zachowało się w niemal niezmienionym stanie. Działają tu prężnie ośrodki kultury żydowskiej, jest Museo Ebraico, działają synagogi, nie brakuje też koszernych restauracji.

Będąc na wakacjach w Wenecji, warto więcej uwagi poświęcić tutejszym synagogom, które z racji braku miejsca budowane były na budynkach już istniejących, co sprawia, że czasami trudno je odnaleźć.