Sycylia

Sycylia

Sycylia to jeden z najpopularniejszych regionów we Włoszech

Sycylia jest największa włoską wyspą na Morzu Śródziemnym, znajdującą się na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski z gorącymi i suchymi latem oraz łagodną zimą. Wyspa jest pokryta wzniesieniami, pagórkami, raczej dość górzysta, najwyższym szczytem jest czynny wulkan Etna. Na południu wyspy panują zdecydowanie wyższe temperatury, a ponieważ docierają tu wiatry z nad Sahary temperatury mogą dochodzić do 40 stopni.

Najlepszą porą roku na zwiedzanie Sycylii są miesiące wiosenne i jesienne, panują tutaj wówczas przyjemne temperatury w okolicy 20 stopni. Jeżeli jednak preferujemy wypoczynek na plaży to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie okres od czerwca do września, a szczególnie lipiec i sierpień, kiedy jest po prostu upalnie.

W zależności od tego jaką formę wypoczynku preferujemy Sycylia ma do zaoferowania wiele atrakcji na wakacje dla każdego turysty we Włoszech.

Na północy wyspy znajdują się piękne plaże, najczęściej skaliste, ale przepięknie położone w pełnych uroku zatoczkach, które są również doskonałym miejscem do nurkowania. Na południu dominują plaże piaszczyste, są ich tu po prostu kilometry, a to wszystko w otoczeniu krystalicznie czystej wody. Co ważne tutejsze wybrzeże nie jest hałaśliwie i tak bardzo zatłoczone, co nie wątpliwie podnosi jego walory. Jeżeli nade wszystko cenimy sobie samotność w czasie urlopu to na Sycylii znajdziemy i takie miejsca. Na przykład plaża Spiaggia Sabbie Nere jest pod tym względem idealna. Ponieważ leży w znacznym oddaleniu od popularnych tras turystycznych, a dotrzeć można na nią tylko za pomocą łodzi to panują na niej bardzo intymne warunki gwarantujące doskonały wypoczynek podczas wakacji na Sycylii (zobacz oferty na: http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/wlochy/sycylia/).

Sycylia

A co zwiedzać w czasie urlopu na sycylijskiej ziemi?

Z pewnością wędrówkę należy zacząć od Etny, czyli sławnego, nadal aktywnego wulkanu. Ma on wysokość 3340 m n.p.m. – to krater główny, bo są również boczne. Autokarem dociera się na wysokość 1800 m n.p.m., a dalsza podróż odbywa się kolejką linową.

Warto tez wybrać się do Taorminy, którą od lat uważa się za najpiękniejsze sycylijskie miasto. W czasie wędrówek po nim warto wybrać się do Teatro Greco, który mieści się na wzgórzu, a mógł pomieścić pięć tysięcy widzów. Obecnie w jego murach odbywają się koncerty, wystawiane są przedstawienia teatralne oraz opery. Kolejną atrakcją jest niewątpliwie katedra wraz ze znajdująca się tam ikoną bizantyjską, która przedstawia Matkę Boską. Natomiast przed katedrą, na placu znajduje się przepiękna fontanna, w której cieniu można przyjemnie odpocząć.

W czasie wędrówek po tym włoskim mieście koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, a także do pochodzącego z czasów rzymskich teatru Odeon.

Wczasy we Włoszech mogą być pełne atrakcji. Wybierając się na wakacje do stolicy Sycylii - Palermo koniecznie trzeba zobaczyć Palazzo dei Normani, czyli Pałac Normanów, który kiedyś był rezydencją królów sycylijskich, a obecnie mieści się w nim parlament. A w samym pałacu godna uwagi jest ozdobiona arabsko-bizantyjskimi mozaikami Capella Palatina, czyli kaplica.

Etna