Toskania

Toskania

Toskania to jeden z ważniejszych centrów turystyki we Włoszech

Toskania leży w centralnych Włoszech w sąsiedztwie Umbrii, Marche, Emilii Romanii, Ligurii. Jest to teren wyżynny i górzysty, nizin jest tu niewiele. Ten niegdyś rolniczy rejon obecnie prężnie się rozwija, dzięki przemysłowi. Niezmiennie też od wielu już lat region ten jest jednym z najpopualarniejszych miejsc na wakacje we Włoszech ciesząc się niesłabnącą popularnością wśród turystów.

Toskania znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego charakteryzującego się gorącymi i suchymi latami oraz ciepłymi, ale wilgotnymi zimami. Średnia temperatura zimą oscyluje w okolicy 7 stopni, natomiast latem to średnio 32 stopnie. W okresie wiosennym i jesiennym temperatury są niższe i zazwyczaj osiągają 20 stopni. Ze względu na taki klimat można przyjeżdzać tu na wakacje praktycznie przez cały rok, wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Jeśli jesteśmy zwolennikiem morskich kąpieli, plażowania i w wypoczynku raczej stacjonarnego to dobrym pomysłem będzie urlop w miesiącach typowo wakacyjnych, czyli lipiec i sierpień. Natomiast jeżeli wolimy czynny wypoczynek, zwiedzanie i poznawanie Włoch to powinniśmy się zdecydować na miesiące wiosenne lub jesienne.

Florencja

Zwiedzanie Toskanii najlepiej zacząć od jej największego miasta a zarazem stolicy regionu, czyli Florencji. Najbardziej znaną jej budowlą jest katedra Santa Maria del Fiore, której budowa trwała od 1296 do 1436 roku. Sama katedra jest budynkiem ogromnym i oszałamiającym, została wybudowana z takim rozmachem, aby przyćmić katedry ze Sieny i Pizy, i trzeba przyznać, że to się udało. Sam budynek jest niezwykły, ale turystów przyciąga przede wszystkim dzwonnica pochodząca z XIV wieku projektu Giotto. Na jej szczyt prowadzi 414 stopni, wspinaczka wymaga wysiłku, ale widok rozciągający się z niej rekompensuje wszelkie trudy.

Wędrując po Florencji dotrzemy do najstarszego mostu tego miasta, czyli Ponte Vecchio, który jest zabudowany pracowniami i sklepami złotników.

W czasie wędrówek warto też zwiedzić bazylikę św. Krzyża, w której znajdują się groby Michała Anioła, Rossiniego, Galileusza, Machiavellego. Florencja to połączenie średniowiecza i renesansu. Spacerując uliczkami miasta pomiędzy budowlami mamy wrażenie, że czas się zatrzymał.

Piza

Kolejnym niezwykle popularnym miejscem jest Galeria Uffizi, która w swoich zbiorach ma dzieła takich mistrzów jak Botticelli, Michał Anioł, Tycjan, Rafael, Rubens, Rembrandt.

Innym miejscem popularnem w Toskanii i ogólnie we Włoszech jest oczywiście Krzywa Wieża w Pizie, która jest obecnie jednym z bardziej rozpoznawalnych zabytków świata. Jej budowa zaczęła się w 1173 roku, od momentu jej wybudowania wieża odchyliła się ponad 5 metrów. Oprócz wieży na pewno warto też zwiedzić katedrę. Piza jest miastem uniwersyteckim, życie tu tętni praktycznie cały rok.

Będąc w Toskanii koniecznie trzeba się wybrać do Montepulciano, które jest znane nie tylko z zabytkowych budowli, ale przede wszystkim ze znakomitego wina.