Sardynia

Sardynia

Sardynia to włoska perła w centrum Morza Śródziemnego

Sardynia to druga pod względem wielkości włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym, w połowie drogi pomiędzy Afryką a Europą. Jest to skalista i górzysta wyspa, ale co ciekawe nie brakuje tu pięknych piaszczystych plaż, a zewsząd otaczają je szmaragdowe wody morza.

Sardynia ze względu na swoje położenie znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Praktycznie cały rok jest tutaj dość ciepło, lata są suche i słoneczne z raczej wysokimi temperaturami, średnio jest tu 30 stopni. Natomiast jeśli na wakacje preferujemy czynny wypoczynek i zwiedzanie zdecydowanie lepszą porą roku będzie jesień, średnie temperatury mają około 22 stopni, dopiero w listopadzie spadają do około 14, ale nadal są to doskonałe warunki do zwiedzania i wędrówek po tej włoskiej wyspie.

Z kolei zimy na Sardynii są łagodne i wilgotne, temperatury wahają się od 6 do 10 stopni. Jeżeli wolimy odpoczynek w ciszy i z dala od zgiełku turystycznego to warto również rozważyć zimę jako porę na urlop na tej pięknej wyspie.

Sardynia pomimo swojego piękna i wielkości nie cieszy się nie wiedzieć dlaczego popularnością wśród polskich turystów, a szkoda, bo jest to miejsce magiczne i urlop tutaj dostarczy każdemu turyście niezapomnianych wrażeń.

Warto wiedzieć, że na Sardynię latają tanie linie lotnicze z Krakowa do stolicy wyspy, czyli Cagliari.

Sardynia jest idealnym miejscem na wakacje dla miłośników słonecznych i morskich kąpieli, a to za sprawą około 1900 km wybrzeża, przy których funkcjonuje doskonale rozbudowana baza hotelowa, a także gastronomiczna. Wyspa z racji swojego uroku, a także atrakcji jakie oferuje cieszy się również popularnością wśród znanych i bogatych, w tym również aktorów. Nie oznacza to na szczęście, że jest to ekskluzywne i drogie miejsce tylko dla wybrańców. Każdy może tu przyjechać i przyjemnie spędzić urlop we Włoszech.

Cagliari

A co poza kąpielą można robić w czasie wakacji na tej włoskiej wyspie?

Poznawanie Sardynii warto zacząć od jej stolicy czyli Cagliari, która jest dużym miastem koncentrującym życie mieszkańców wyspy. Jest ona świadectwem nie tylko włoskiej historii i krzyżowania się różnych wpływów, a jako miasto typowo portowe jest tyglem mieszkańców i kultur z różnych stron świata.

W Sardynii jest również co zwiedzić. W czasie wędrówki po tym włoskim mieście warto zobaczyć katedrę św. Marii, która została wybudowana w XIII wieku w stylu pizańskim. Dużą atrakcją architektoniczną jest samo stare miasto, który nazywa się Castello. Znajdują się na nim wieże Pancrazio i Wieża Słonia, na które z pewnością warto się wybrać, bo z ich szczytu rozciąga się przepiękny widok. Gdy zejdziemy z wież koniecznie powinniśmy się wybrać się na zwiedzanie Cytadeli św. Remiego, która jest częścią murów obronnych. Natomiast jeżeli interesuje nas historia miejsca, w którym spędzamy urlop to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie Muzeum Archeologicznego.

To co wyróżnia Sardynię i z czego jest znana we Włoszech i na świecie to grobowce Nuragi. Do tej pory nie udało się wyjaśnić czym są te budowle pochodzące sprzed 2 tysięcy lat przed Chrystusem. Uważa się, że są śladem po pierwotnej cywilizacji Nuragi. Uważa się je obecnie za budowle obronne lub światynie.

We Włoszech z historią starożytną spotykamy się praktycznie na każdym kroku, nie brakuje więc pozostałości po dawnych czasach i na Sardynii. Warto wybrać się do Thaross oraz do Nory, dawnej faktorii handlowej Fenicjan.