Florencja

Florencja

Florencja - zabytkowa kolebka włoskiego renesansu

Pełna uroku i tętniąca życiem Florencja, położona w środkowej części Włoch, jest stolicą malowniczego regionu Toskania, który stanowi jeden z najczęściej wybieranych kierunków na wakacyjne wyjazdy we Włoszech. Przesiąknięte zabytkami i duchem historii ulice, zapierająca dech w piersiach architektura oraz uśmiechnięci i życzliwi mieszkańcy tworzą niezwykłą, sprzyjającą relaksowi atmosferę.

Magiczna Florencja uważana jest za kolebkę renesansu nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie. Miasto zostało założone przez Etrusków, w 82 r. p.n.e. zburzone przez Sullę, a następnie odbudowane przez Juliusza Cezara.Na przestrzeni wieków miejscowość była wielokrotnie zdobywana i tracona. W XI w. stała się ważnym ośrodkiem handlowym oraz szlakiem komunikacyjnym.

Bogata i rozwinięta gospodarczo Florencja przeżyła jednak wybuch zarazy w XIV w., która przyczyniła się do wybuchu powstania. Władzę przejął ród Medyceuszy, rządzący Florencją przez 3 stulecia. Potężny ród kojarzony jest przede wszystkim z zamiłowania do sztuki. W czasach jego panowania w mieście tworzyło dwóch wybitnych artystów: Michał Anioł i Leonardo da Vinci. W XVII w. Toskania wraz z Florencją przeszła pod panowanie Habsburgów, a następnie rodu Lorena. Na początku XIX stulecia miejscowość pełniła rolę stolicy Etrurii, następnie została przyłączona do Królestwa Sardynii, a później stała się stolicą Zjednoczonych Włoch.

Spacer po tym włoskim mieście warto rozpocząć od zobaczenia słynnej katedry Santa Maria del Fiore, która zachwyca swym ogromem, przepiękną fasadą z zielonego, różowego i białego marmuru oraz kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego, skąd podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miejscowości. Kolejnym symbolem miasta jest okazała i bogato wyposażona Galeria Uffizi, mieszcząca się w budynkach zaprojektowanych przez Vasariego w XVI stuleciu. Wewnątrz podziwiać można wspaniałe zbiory sztuki, prezentujące malarstwo włoskie oraz europejskie. Do najpopularniejszych dzieł należą m.in.: „Narodziny Wenus” Botticelliego czy „Święta Rodzina” Michała Anioła.

Podczas przechadzek po florenckich ulicach warto również zwrócić uwagę na zabytkowy Pałac Vechio, w którym znajdują się wspaniałe rzeźby Michała Anioła, a także obrazy i freski Vasariego. Do najpiękniejszych wnętrz w obiekcie zalicza się m.in.: Sala Pięciuset oraz Salę Map czy Salę Lilii. Atrakcją może być także spacer zabytkowym mostem Vechio z licznymi sklepami i warsztatami rzemieślniczymi, nad których dachami rozciąga się długi korytarz wybudowany dla księcia Cosimy, by mógł nim przechodzić z Galerii Uffizi do pałacu Pittich.

Spędzając wczasy we Florencji, nie można również zapomnieć o okazałym Pałacu Medyceuszy z XV w., zachwycającym kaplicą Trzech Króli, w której podziwiać można cykl fresków Benozzo Gozziego „Pochód Trzech Króli”. Chwili spokoju i relaksu na łonie natury dostarczy natomiast pobyt w Ogrodach Boboli, należących do Pałacu Pittich. Obiekt został zaprojektowany prze księcia Cosimo I i przyciąga licznymi fontannami, sztucznymi grotami oraz pięknymi renesansowymi rzeźbami.

Dla osób z duszą artysty to miasto to idealny wybór na wakacje we Włoszech. Pełna uroku Florencja od lat bowiem zachwyca artystów i miłośników historii, pragnących odkryć drzemiące w jej murach tajemnice. Niezwykły, przepełniony sztuką i renesansową architekturą włoski klimat, malownicze zakątki raz egzotyczne Ogrody Boboli sprawią, iż wczasy we Florencji pozwolą się zrelaksować i oderwać od codzienności.

Rzeka Arno we Florencji