Apulia

Apulia

Apulia to najładniejszy region wzdłuż wybrzeży Adriatyku

Apulia jest krainą leżącą w południowo – wschodniej części Półwyspu Apenińskiego. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek we Włoszech. Mamy tu piękne plaże, wspaniałe zabytki, a także doskonałe wino i znakomitą oliwę. Zwiedzanie tego pięknego regionu trzeba zacząć od Alberobello, czyli miasta, w którym znajdują się budynki ze stożkowatymi dachami pochodzące z XII wieku, a które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest stolica regionu Bari. W czasie wędrówek po mieście warto zajrzeć do bazyliki św. Mikołaja, która została wybudowana w XII wieku. W bazylice znajdują się relikwie świętego Mikołaja, które zostały przywiezione z Myry. Jeśli lubimy zwiedzac zabytki sakralne powinniśmy się również wybrac do gotyckiej katedry pod wezwaniem św. Sabina.

Natomiast wielbiciele sztuki barokowej powinni zaplanować wycieczkę do Lecce – miasta, w którym niewątpliwie dominuje styl barokowy. Wędrując po mieście mamy okazję zobaczyć budynki, kościoły, ale i place, pałacyki czy zwykłe uliczki, a wszystko to utrzymane w stylu barokowym.

W czasie zwiedzania nie sposób pominąć pochodzący z I w. p.n.e. Amfiteatr Rzymski, ale tez Pałac Biskupi, katedrę, kościół San Giovani Batista.

Apulia znana jest we Włoszech i na świecie również z pieknych zamków, które były budowane na polecenie Fryderyka II. Najbardziej znanym jest niewątpliwe Castel del Monte, który został wzniesiony w średniowieczu. To niezwykłe dzieło znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Puglia

W czasie wypraw po Apulii warto również wybrać się do "białego miasta" czyli Ostuni. Miasto wznosi się na szczycie wzgórza, z którego rozciąga się niezwykły widok na wybrzeże Adriatyku.

Bielone wapnem budynki to tradycja pochodząca jeszcze z czasów średniowiecza, taki sposób malowania sprawiał, że wąskie uliczki miasta wydawały się widniejsze i jaśniejsze. Dzięki bieleniu ścian wapnem miasto przetrwało również epidemie dżumy, ponieważ wapno zapobiegało rozprzestrzenianiu się jej.

Z zabytków wartych uwagi a znajdujących się w mieście warto zobaczyć katedrę, kościół św. Franciszka z Asyżu oraz zakon karmelitów.

Ostuni jest znane również z produkcji oliwy, migdałów, a przede wszystkim doskonałego wina.

W niewielkiej odległości od miasta, bo zaledwie osiemu kilometrów znajdują się piaszczyste plaże, na których można przyjemnie spędzać czas decydujac się na wakacje we Włoszech.

Kolejnym miejscem idealnym dla plażowiczów jest Półwysep Gargano, na którym mieszczą się znane kurorty, które każdego roku przyciągają rzesze turystów na wczasy do Włoch.