Kampania

Amalfii w Kampanii

Kampania to historyczna kraina na Półwyspie Apenińskim

Kampania stanowi zarówno krainę historyczną, jak i region administracyjny we Włoszech, który znajduje się w południowej części Półwyspu Apenińskiego. Jego stolicą jest Neapol, a większą powierzchnię tego regionu stanowią góry - Apeniny oraz takie masywy jak Matese czy Cilento. Nazwa Kampania pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „szczęśliwy kraj”, co dużo mówi o tym niezwykłym miejscu.

Wybierając się na wakacje do Kampanii koniecznie trzeba zobaczyć takie miasta jak Neapol, Sorrento, Positano, Ravello czy Amalfi. Pierwsze z nich, czyli Neapol znajduje się u stóp słynnego Wezuwiusza i szczyci się wyjątkowo żyznymi glebami. Miasto to zachwyca wspaniałymi widokami, niezwykłym klimatem oraz wąskimi uliczkami, które pną się wysoko pod górę.

Równie piękne jest Sorrento, którego założycielami byli starożytni Grecy. To raj dla miłośników zabytków oraz osób, które kochają miasta pełne uroku. Będąc tutaj warto spróbować likieru cytrynowego limoncello, który stanowi tutejszy miejscowy wyrób.

Na samym wybrzeżu morskim zaś czeka niezwykłe Positano. Miasto to posiada zabudowę typową dla regionu śródziemnomorskiego i oczarowuje cudowną atmosferą. To elegancki kurort, który stanowi jedno z najbardziej romantycznych zakątków w całych Włoszech.

Nie można zapomnieć także o Ravello. Na turystów czeka tu średniowieczny plac oraz wspaniała architektura. W Amalfi zaś, które stanowi miejscowość wypoczynkową, najwspanialsze zapewne okażą się krajobrazy.

Zabytki Pompei

Oprócz niezwykle pięknych miast Kampania to także takie wyspy jak Capri czy Ischi, które rok rocznie przyciągają ogromną ilość turystów. Region ten słynie z produkcji wina, więc warto spróbować tego trunku będąc tu na wakacjach. Miłośnicy zabytków archeologii na pewno powinni zwiedzić również słynne Pompeje. Ciekawym miejscem okaże się również mniej zatłoczone miasto Heraculanum, w którym czas się zatrzymał podczas wybuchu Wezuwiusza.

Kampania to niezwykły włoski region, który kusi ogromem pięknych miejsc, niejednokrotnie mających za sobą ciekawą historię. Urzekają tutejsze miasta z charakterem, miejscowe wyroby czy przepiękne krajobrazy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, warto jednak pozostać tu nieco dłużej, by dać sobie czas na prawdziwe zsynchronizowanie się z tą częścią świata. Kampania bowiem może oczarować i zapisać się w sercu niejednego podróżnika już od pierwszej chwili, dlatego też najlepiej zaplanować na jej odkrywanie nieco więcej czasu.